Viete ako sa správne postaráte o kyticu, ktorú ste práve dostali? Je to veľmi jednoduché, poďme si to prejsť krok za krokom.
Začína to už správnou prepravou kytice. V každom dobrom kvetinárstve Vám ju zabalia do baliaceho papiera. Je to dôležité či je vonku zima alebo spaľujúce slnko. Na životnosti kytici nepridá ani jedno, ani druhé. Keď sme už pri spaľujúcom slnku. Ak kvety prepravujete autom, snažte sa zabezpečiť, aby na ne nepálilo slnko spoza okna. V horúce dni pozor na všetko živé, čo by ste mohli nechať v zaparkovanom aute. Tak ako to ohrozuje na živote ľudí a zvieratá, tak aj rastliny. Aj 10 minút je veľa.
Poďme ale ďalej. Pre kyticu vždy pripravte čistú vázu s čistou, studenou až vlažnou vodou, do ktorej pridáte výživu, ktorú ste ku kytici dostali. Vody dajte do vázy toľko, aby boli vo vode všetky stonky, ale zároveň aby úväzok kytice nebol ponorený do vody. Ak totiž budú listy pod vodou, voda sa rýchlo znečistí a tým sa skráti životnosť kytice. Tesne predtým ako dáte kvety do vázy ich zrežte ostrým nožom alebo nožnicami, ideálne šikmo. V prípade, ak rez nebude čerstvý, veľmi tým ovplyvníte možnosť kvetov piť a môže sa stať, že sa nebudú môcť napiť vôbec.
Ak máte kyticu z ruží, alebo ak v kytici prevládajú iné drevnaté stonky, vody môžete dať bez obáv viac. Ak ale máte v kytici prevahu dužinatých stoniek, s množstvom vody opatrne. Pre dužinaté stonky je lepšie, ak je vo vode ponorená ich čo najmenšia časť.
Vodu vymieňajte každé 3-4 dni, ak sa voda vo váze znečistí skôr, nečakajte a vymeňte ju okamžite. Pri každej výmene vody stonky znovu zrežte.
Kyticu umiestnite tak, aby nebola blízko zdroju tepla ani v prievane. Najlešie je nájsť pre ňu chladnejšie miesto. Keď už niektoré kvety začnú odumierať, je dobré ich z vázy vybrať. Predĺži to životnosť tých ostatných.
Keď nakoniec ostane na vašom stole po kytičke prázdne miesto, neváhajte a príďte nás navštíviť opät. U nás nájdete vždy iba čerstvé a kvalitne spracované kvety. Ďakujeme za Vašu návštevu a tešíme sa na tú ďalšiu :-).