Články

Ako sa správne postarať o kyticu

Čo robiť aby vám kytica vydržala čo najdlhšie?

Základom je vybrať si kvety, ktoré sú kvalitne vypestované a je o ne starostlivo a odborne postarané. Zároveň je rozhodujúca ich čerstvosť. Ako zákazník to viete ovplyvniť výberom svojho kvetinára. Nebojte sa v kvetinárstve spýtať na pôvod, či čerstvosť kvetov o ktoré sa zaujímate. 

Kvety máte vybraté, kytica je hotová a je potrebné ju prepraviť na miesto určenia. Ako dlho budete kvety prepravovať? Ak to máte na skok, nie je to až taká zásadná téma. Ak nie je vonku práve -10, ale ani +40, kytici sa pri krátkej preprave nič nestane ani bez balenia. Je ale lepšie si kyticu dať zabaliť do papiera. Znižujete riziko mechanického poškodenia a zlomenia kvetov, ale zároveň ju ochránite od nástrah počasia. Mráz, pálčivé slnko, či dážď vám môže kyticu zničiť aj za pár minút. 

Cestujete s kyticou niekam ďalej a bude bez vody viac ako hodinu? Spýtajte sa na možnosť zabaliť kyticu do “water bag-u”. Radi vám kyticu zabalíme tak, aby mala počas prepravy prístup k vode. Pri preprave v aute, či niektorej z foriem hromadnej dopravy si ešte dajte pozor aby ste kyticu nevystavili spalujúcemu slnku, či výduchu z klimatizácie. Aj tu platí, že kyticu nechceme ani prehriať, ani podchladiť. 

To je všetko na čo si treba dať pozor pri preprave kytice. Znie to možno trochu komplikovane, ale nie je to žiadna veda. Ak si nie ste istý, nebojte sa spýtať.

Teraz príde časť, ktorú ste už všetci počuli veľa krát, ale je dobré si ju pripomenúť a pokúsime sa ísť tochu viac do hĺbky.

Keď máme kyticu doma a ideme ju dať do vody, začneme výberom správnej vázy. Ide nám o to, aby sa kytica s vázou dopĺňali aj esteticky. Pri výbere berieme do úvahy veľkosť, tvar, materiál, farbu a celkové proporcie. Ak sa bavíme o pravidelnej guľatej kytici, zvolíme vázu, ktorá je nižšia, a užšia ako kytica, ktorú do nej chceme umiestniť. Jednoducho povedané, výber správnej vázy podčiarkne krásu kytice.

Do pripravenej vázy napustíme čistú, ideálne odstátu, vodu tak, aby do nej všetky stonky dosiahli a zároveň bol úväzok kytice nad jej hladinou. Do vody pridáme výživu, ktorú ste ku kytici dostali v správnej dávke. Jeden sáčok výživy, ktorú dostanete u nás je na 0,5 litra vody. 

Keď máme vázu s vodou pripravenú, vybalíme kyticu z papiera, vezmeme ostré záhradnícke nožnice alebo nôž a každú jednu stonku kytice zrežeme šikmým rezom. Šikmo preto, že tak zväčšujeme plochu, ktorou vie kvetinka piť vodu. Rez je nevyhnutné spraviť tesne pred tým, ako dáme kyticu do vody. Inak nám rezná rana začne schnúť a schopnosť príjmať vodu a živiny sa znižuje. Ak by sme kyticu nezrezali, môže sa stať, že sa niektoré kvety nedokážu napiť vôbec alebo skoro vôbec a do pár hodín zvädnú. 

Ak chcete mať kyticu krásnu a sviežu čo najdlhšie odporúčame vymeniť vodu a obnoviť rez každý deň. Ak by sa Vám voda vo váze znečistila, vymeňte ju okamžite. Pri výmene vody nezabudnite vázu umyť. 

Poslednou radou, ktorú Vám ešte môžeme dať, je správne umiestnenie kytice. Zvoľte jej miesto, ktoré nebude pri zdroji tepla, akým je napríklad radiátor. Nedajte ju na miesto, kde na ňu bude celý deň pražiť slnko. Zaujímavým poznatokm je, že ak kyticu umiestnite k zrelému, či dokonca už k prezrievajúcemu ovociu, má to tiež negatívny dopad na životnosť kytice. 

Ak si chcete tieto nové zistenia rovno overiť v praxi, radi vám skrášlime domov niektorou z našich kytíc. Pozrite si našu ponuku.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...